Idrætsgrene på Sportscollege Horsens

 
Sportscollege Horsens samarbejder tæt med byens eliteklubber, og alt tilmelding og administration til Sportscollege Horsens foregår via klubberne i de respektive idrætsgrene.
 
I menuen til venstre kan du se en liste med idrætsgrene, klubber samt kontaktpersoner.
 
Basislinien:
Er din idræt ikke på listen kan du søge optagelse på basislinjen. Her er der fællestræning på samme måde som de øvrige idrætter. Dog foregår træningen med en fysioterapeut/fysisk træner med fokus på individuel træning i relation til din specifikke idræt.

Ønsker du yderligere information omkring basislinien, kan du kontakte daglig leder på Sportscollege Horsens Jan Løth her
 
Kontaktoplysninger - samarbejdsklubber:
AC Horsens / HfS:
Michelle Adsbøl (Koordinator Sportscollege Horsens) - event@achorsens.dk

Horsens Håndboldklub:
Michael Brock (Talentansvarlig) - horsecrown@live.dk 

Horsens Badminton Klub:
Dorthe Blomgren (Talentansvarlig) - dorthe.blomgren@gmail.com

Horsens Orienteringsklub:
Mads Mikkelsen (Talent/Elite ansvarlig) - madsmikkelsen@yahoo.dk

Horsens Svømmeklub:
Jan Løth (Talent/Eliteansvarlig) - swimhorsens@gmail.com

Horsens Sejlklub:
Bjarne Hansen (Formand) - bhyas@mail.dk

Horsens Amatør Cykle Klub:
Mogens Storch (Formand) - storch@stofanet.dk

FC Horsens pigefodbold:
Torsten Cargnelli (Talent/Elite ansvarlig) - cargnelli@stofanet.dk

Stensballegaard Golfklub / Horsens Golfklub
Morten E. Christensen (Talentansvarlig, Pro-træner Stensballegaard Golfklub) - mc@stensballegaardgolf.dk
Hans Lomholt (Talent/Eliteansvarlig - Horsens Golfklub) - hlo@stenhoj.dk

Horsens Stallions (amerikansk fodbold)
Rasmus Nielsen (ansvarlig talenttræning mv.) - rasmus.nielsen@hotmail.com

HIC Elite Basketball
Dennis Nielsen (Sportschef) - dennis.n.nielsen@nordea.com
Lukas Varga (Talentkoordinator) - Lukasvarga@hotmail.com
Sportscollege Horsens, c/o Learnmark Horsens | Stadionsvej 2, 8700 Horsens  | Tlf.: 42127270